Dobro i bezpieczeństwo dzieci w Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników Szkoły na rzecz dzieci. Pracownik Publicznej Szkoły Podstawowej traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Realizując zadania Szkoła, działa w ramach obowiązującego prawa, obowiązujących w nim przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji.
Niniejszy system ochrony dzieci przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc dziecku oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Szkole Podstawowej za bezpieczeństwo dzieci do niej uczęszczających.
Szkoła opracowała, przyjęła i wdrożyła do realizacji Standardy Ochrony Małoletnich, które określają:
-
Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu.
-
Procedury reagowania na krzywdzenie.
-
Procedury i osoby odpowiedzialne za przyjęcie zgłoszenia, dokumentowanie i dalsze działania pomocowe.
-
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
-
Zasady bezpiecznych relacji personel – małoletni, w tym zachowania niedozwolone.
-
Zasady bezpiecznych relacji małoletni – małoletni, w tym zachowania niedozwolone.
-
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu.
-
Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w Internecie, w tym ochrony wizerunku i danych osobowych.
-
Zasady upowszechniania i ewaluacji Standardów.
Standard 2 - Szkoła stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji personelu, regularnie szkoli personel ze Standardów.
Standard 3 – Szkoła wdrożyła i stosuje procedury interwencyjne, które znane są i udostępnione całemu personelowi. Każdy pracownik wie komu należy zgłosić informację o krzywdzeniu małoletniego i kto jest odpowiedzialny za działania interwencyjne. Każdemu pracownikowi szkoły udostępnione są dane kontaktowe do lokalnych instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie i interwencję w przypadku krzywdzenia małoletnich.
Standard 4 – Szkoła co najmniej raz na 2 lata monitoruje i w razie konieczności ewaluuje zapisy Standardów, konsultując się z personelem, uczniami i rodzicami oraz je aktualizuje.