Zalety czytania książek
- 24.04.2024 08:56
- Wisława Szymborska mówiła, że "Czytanie książek, to najpiekniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Ale czytanie to nie tylko zabawa, bowiem zawiera w sobie mnóstwo zalet dla rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach. W wieku dojrzałym czytanie utrzymuje w świetnym stanie nasz umysł. Poznajmy najważniejsze zalety czytania książek.
Sięgająć po książkę wspieramy pracę naszego mózgu.
Czytanie książek poprawia naszą pamięć, koncentrację, rozwija umiejętności poznawcze oraz analityczne,wpływa zatem korzystnie na logiczne myślenie i rozumowanie.
Podczas czytania ćwiczymy mózg, który jak mięsień atlety staje się coraz silniejszy, sprawniejszy i jest lepiej przygotowany do nauki i pracy. W efekcie potrafimy skupić się na trudnych zadaniach, łatwiej chłoniemy wiedzę i rozumiemy otaczający świat.
Czytanie książek daje nam możliwość lepszego wykorzystania naszego umysłu i dostępu do pamięci długotrwałej oraz efektywnej pracy z pamięcią krótkotrwałą zwaną operacyjną. Toteż sięgając po lekturę serwujemy sobie nieoceniony trening wzmacniający funkcje naszego mózgu oraz otrzymujemy wiele innych korzyści.
Książki rozwijają kreatywność i wyobraźnię.
Kiedy czytamy książkę, tworzymy w naszej głowie świat przedstawiony przez autora. Nie ograniczają nas wizje innych, co ma miejsce na przykład podczas oglądania filmu. Na podstawie treści sami kreujemy to, jak wyglądają miejsca, bohaterowie, jak brzmią głosy, a nawet jak czujemy zapachy.
Nasza wyobraźnia pracuje podczas czytania książki, a my stajemy się coraz bardziej kreatywni rownież w życiu codziennym. Łatwiej wpadamy na nowe pomysły, rozwiązujemy problemy i lepiej wyrażamy siebie. Czytanie inspiruje do tworzenia własnych oryginalnych prac oraz rozwija wrażliwość artystyczną.
Czytanie książek zwiększa wiedzę i kształtuje poglądy.
Książki są podstawowym źródłem wiedzy o świecie, histrii, kulturze, nauce, sztuce i wielu innych dziedzinach. Pozwalają poznawać nam teorie, opinie innych oraz wyrabiać własne.
Dzięki książkom czytanym już od njamłodszych lat kształtujemy własne poglądy i budujemy system wartości.
Czytanie książek daje nam nie tylko wiedzę, ale także uczy nas między innymi toleranji i otwartości.
Bogate słownictwo i lepsza komunikacja.
Czytanie książek zwiększa nasz zasób słownictwa i uczy poprawnej pisowni, gramatyki oraz interpunkcji dzięki pamięci wzrokowej, którą jednocześnie trenujemy. Im więcej czytamy, tym lepiej potrafimy pisać i ładniej się wysławiać.
Młodsze dzieci uczą się podstawowych słów takich jak nazwy kolorów, dorośli zaś doskonalą język abstrakcyjnych pojęć i fachowych określeń różnych dziedzin.
Czytanie książek wpływa pozytywnie na emocje.
Zdrowie psychiczne również czerpie korzyści z czytania książek. Redukuje ono stres, odpręża, poprawia nastrój i podnosi samoocenę.
Czytanie książek może być także formą terapii, która pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami.
Jeśli sięgamy po książkę przed snem, wyciszamy nagromadzone w ciągu dnia emocje, dzięki czemu lepiej wypoczywamy.
Czytanie książek porpawia relacje z innymi.
Niezależnie od tego, czy czytamy powieść dla przyjemności, czy pracę naukową w celu zdobycia wiedzy, przeważnie robimy to w skupieniu i indywidualnie. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na nasze relacje z innymi. Zyskujemy mnóstwo tematów do dyskusji z ludźmi, porównujemy różne punkty widzenia i prowadzimy emocjonujące rozmowy.
Czytanie książek daje nam także szansę na powiększenie kręgu znajomych i uczy empatii. Łatwiej budujemy relacje oparte na wzajemnym rozumieniu oraz zainteresowaniach.
Czytanie książek wspiera naukę języków obcych.
We współczesnym świecie znajomość jężyków obcych jest bardzo ważna, a nawet konieczna.
Język angielski towarzyszy nam każdego dnia i swobodne władanie nim pozwala porozumiewać się ludziom niemal na całym świecie.
Czytanie książek w języku angielskim oraz każdym języku obcym, jaki pragniemy poznać, jest idealnym uzupełnieniem szkolnej nauki.
Komiksy rozbudzają zamiłowanie do czytania książek.
Obrazkowe książeczki i stare bajki są przeważnie pierwszymi lekturami najmłodszych, komiksy zaś mogą byćbardzo dobrym wyborem dla dzieci, które nie potrafią jeszcze płynnie czytać lub duża ilość tekstu zniechęca je do sięgania po tradycyjne książki.
Wybór komiksów jest zatem dobrym sposobem na zachęcenie do nauki czytania i sięgania po książki osób, które dotąd nie odkryły uroku czytania. Połączenie tekstu z obrazem ułatwia odbiór utworu, jest wciągające i atrakcyjne dla młodego czytelnika.
Komiksy to lekka forma literatury, choć oprócz humorystycznych historyjek możemy znaleźć w nich też treści pouczające i poruszające ważne tematy. Z pewnością niejeden z nas z sentymentem wraca do komiksów czytanych za młodu lub nawet ma ich kolekcję.
Czy lektury szkolne można polubić?
Lektury szkolne, choć nie przez wszystkich lubiane, są niezwykle wartościowym wprowadzeniem do klasyki polskiej i światowej literatury.
Pozwalają kształcić wrażliwość, poznawać kulturę, historię i tradycję. Skłaniają do myślenia o życiu, a także wskazują godne naśladowania wzorce.
Czytanie lektur uczy młodego czytelnika wartości moralnych.
To dzięki lekturom poznajemy piękno języka i styl literacki, a obcowanie z klasyką wyrabia gust czytelniczy.
Uczniowie zazwyczaj nie lubią czytać lektur, warto jednak sięgnąć na półkę z kanonem literatury, która potrafi mile zaskoczyć nawet nawiększych sceptyków.
Kiedy warto zacząć czytać naszym dzieciom?
Może wyda się to nie do uwierzenia, ale już w okresie płodowym, kiedy dziecko przebywa w łonie matki. Już na tym etapie nasze dziecko odbiera pierwsze sygnały ze świata zewnętrznego, reaguje na głosy i zdarzenia, które mają miejsce w życiu rodziców. Może nie rozpoznaje jeszcze słów, ale na pewno głosy najbliższych osób. "Czytanie "do brzuszka" to czynność budująca przyszłe relacje dziecko-rodzic.
Warto zatem już wtedy wieczorem sięgnąć po książkę dla dzieci i poczytać naszemu dziecku bajkę na dobranoc.
Kiedy zapisać dziecko do biblioteki?
Moment zapisania dziecka do biblioteki z pewnością korzystniej wpłynie na nawyki czytania i odpowiedzialności, jeśli zrobimy to jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły. Im szybciej tym lepiej.
Nawet jeśli dziecko nie czyta samodzielnie, biblioteki publiczne prowadzą kartoteki dla maluszków, więc można dziecko zapisać do biblioteki już od 1 dnia życia dziecka. W bibliotekach rodzice znajdą mnóstwo ciekawych książeczek dla małych dzieci w każdym wieku rozwojowym.
A kiedy już samodzielnie będzie wybierać ksiązeczki w bibliotece, regularność odwiedzin w tej instytucji nauczy nasze pociechy odpowiedzialności, regularności. Kiedy rozpocznie szkołę, korzystanie z biblioteki szkolnej, będzie już nawykiem.
O innych zaletach czytania książek napisaliśmy już w tym artykule.
źródło tekstu - opracow. MG.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły