W dniach 23-24 maja 2022 r. uczestnicy projektu: „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy - wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”, wzięli udział w dwudniowych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Dzień pierwszy
Podróż do Warszawy minęła szybko. Na całej trasie był z nami przewodnik Tomasz, który podczas całego wyjazdu w ciekawy sposób opowiadał o Warszawie. Zaczęliśmy od zwiedzania wielofunkcyjnego Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego. Dla wielu miłośników sportu, było to bardzo ciekawe miejsce. Stadion ten, to najnowocześniejszy i największy obiekt w Polsce, jeden z symboli Warszawy. Tu odbywają się nie tylko mecze, ale też inne imprezy sportowe i rozrywkowe. Najważniejszym punktem naszej wycieczki, były warsztaty w Centrum Nauki Kopernik. Tam obejrzeliśmy pokaz w Planetarium pt. ”Szybciej niż światło”. Dzięki specjalnemu optycznemu projektorowi, na niebie pojawiło się mnóstwo gwiazd, a naszym zadaniem, było odnaleźć gwiazdę polarną oraz wielki i mały wóz. Po seansie obejrzeliśmy również wystawę „Patrz Ziemia”, gdzie uczniowie mogli zrobić zdjęcie w skafandrze astronauty i wyjrzeć przez okno stacji kosmicznej. Następnie udaliśmy się na spacer wzdłuż Wisły, tam odnaleźliśmy kolejny symbol Warszawy – Syrenkę. Ogromną atrakcją tego dnia, był przejazd metrem – jedynym w Polsce systemem kolei podziemnej. Tego dnia zwiedziliśmy również Starówkę, Zamek Królewski, plac zamkowy z Kolumną Zygmunta oraz kościół św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Chopina. Aby nogi odpoczęły po spacerze, często robiliśmy postoje na ławeczkach Chopina, na których można było przysiąść i po naciśnięciu przycisku, posłuchać jednego z utworów słynnego kompozytora. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, przybyliśmy do naszego hotelu.
Dzień drugi
Po przespanej nocy udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbyły się trzygodzinne warsztaty w strefie eksperymentowania. Strefa ta, to centralna część ekspozycji Kopernika, mieszcząca się w ogromnej przestrzeni, na dwóch piętrach. Tam uczniowie mogli samodzielnie eksperymentować przy około 200 stacjach doświadczalnych. Strefy podzielone były na części. W części „Człowiek i Przyroda” uczniowie testowali możliwości własnego ciała, wrażliwości na światło, kolory, iluzje oraz leżeli na „Łożu fakira”. W części „Zjawiska fizyczne” znajdowały się eksponaty z wiązane z falami, prądem, płynami.
Po wystawie udaliśmy się do Łazienek Królewskich - pięknego parku, w którym ukryta jest rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. W łazienkach zachwyciły nas również oranżerie, amfiteatr, Pałac na Wyspie z królewską galerią obrazów oraz pomnik Chopina, przy którym do tej pory odbywają się koncerty.
W tym dniu uczestniczyliśmy również w honorowej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnim punktem naszej wycieczki, było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, które prezentuje zbiory poświęcone historii wojskowości Polski.
To były bardzo intensywne dni, które na pewno długo pozostaną nam w pamięci.
Autor: Iwona Stempniewicz