Uczniowie klasy czwartej i szóstej, z okazji pierwszego dnia wiosny byli na wycieczce w Cinema Fun. Tam wzięli udział w warsztatach kulinarnych i robili pizzę, która była przepyszna. Następnie korzystali z wszystkich atrakcji znajdujących się w Cinema Fun - park trampolin, zjeżdżalnie, ślizgawki: falowa, tubowa, spiralna, rolkowa. Ciekawy okazał się zjazd pontonowy oraz ścianka wspinaczkowa. Cinema Fun, to niesamowite miejsce, które gwarantuje wiele atrakcji o zróżnicowanym poziomie dla młodszych jak i ciut starszych dzieci. Na koniec odwiedziliśmy KFC. „To była najfajniejsza wycieczka” – tak podsumowali wyjazd nasi uczniowie.
Aktualności
Dzień świadomości Autyzmu
Corocznie, 2 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat specyfiki funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu.
Symbolem solidarności z Autystami jest kolor niebieski. Z tej okazji Uczniowie Naszej Szkoły założyli na siebie ubrania w kolorze niebieskim.
A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby ze spektrum autyzmu mają trudności w komunikacji, z postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
"Spektrum (autyzmu) jest długie i szerokie, i wszyscy się na nim znajdujemy. Kiedy się w to uwierzy, łatwo zobaczyć, ile mamy ze sobą wspólnego." Lisa Genova – Kochając syna
1
Szkolny konkurs szachowy
Szachy, to wspaniała gra, która ma wiele zalet edukacyjnych. Znakomicie wpływa na rozwój intelektualny młodego człowieka, ucząc go logicznego myślenia, strategii, pobudzając wyobraźnię przestrzenną. Szachy kształtują również osobowość, ucząc odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz waleczności. Gra w szachy uwalnia kreatywność, wzmacnia rozwiązywanie problemów, wymaga szybkiego myślenia i dostosowywania się do nowo powstałych warunków, ponieważ twój przeciwnik ciągle zmienia ustawienia. Dla mnie to nie tylko gra, ale narzędzie do rozwoju. Już po raz drugi, ze względu na zdalne nauczanie spowodowane pandemią Covid, zorganizowałam zdalny, szkolny konkurs szachowy na platformie lichess.org. Zainteresowanie było duże, a rozgrywki zacięte. Największą ilość punktów i pierwsze miejsce zdobył Piotr Naryniecki uczeń klasy siódmej, drugie miejsce Marcel Winsz uczeń klasy piątej, trzecie miejsce Szymon Kuszaj uczeń klasy piątej. Brawo chłopcy!!!!
Iwona Stempniewicz
Konkurs „Kangur Matematyczny”
17 marca 2022 r. już po raz kolejny, chętni uczniowie z klas II-VIII, wzięli udział w międzynarodowym konkursie „Kangur Matematyczny”. Konkurs rozgrywany jest w sześciu kategoriach: Żaczek. Maluch, Beniamin, Kadet oraz Junior i Student ( dwie ostatnie kategorie przeznaczone są dla szkół średnich). Konkurs ma charakter jednorazowego testu, który zawiera od 21 do 30 zadań ( w zależności od kategorii) o różnym stopniu trudności. Za uczestnictwo w konkursie każdy dostał układankę logiczną, zaplątany kangurek. W naszej szkole do konkursu przystąpiło siedemnaście osób. Niestety ze względu na to, że jest to konkurs międzynarodowy na wyniki będziemy musieli poczekać do maja. Wielkie gratulacje dla wszystkich.
Dzień walki z depresją
23 lutego 2022 obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy. W obu budynkach Naszej Szkoły pojawiły się przydatne informacje, mające za zadanie zwiększenie świadomości o depresji wśród uczniów
„Dzień Marchewki” – niezwykłe święto w przedszkolu!
Tego dnia wszystkie dzieci ubrane były w „marchewkowe” kolory, a na głowach miały opaski z marchewką. Dzieci przyniosły pomarańczowe warzywo do przedszkola, które mogły dotykać, wąchać, smakować i samodzielnie określać jego charakterystyczne cechy.
Podczas zajęć poznały budowę marchewki, dowiedziały się jak wiele wartości odżywczych posiada marchew i dlaczego powinniśmy ją jeść w różnej postaci.
W dalszej części dnia dzieci wykonały marchewkowe zadania: szukały ukrytych marchewek w sali, układały marchewkowe puzzle, przeliczały marchewki oraz wykonały pracę plastyczną kształtującą przy tym motorykę małą,
W dniu marchewki nie zabrakło również degustacji marchewkowego soku, którym wszystkim bardzo smakował.
Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.
Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę pod różną postacią polubili!
Agnieszka Chmielewska
9
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA, CZYLI DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI!
1 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa! Nawiązuje ona do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego, chromosomu w 21-ej parze chromosomów.
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na Osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Nasi Uczniowie pokazali swoje wsparcie dla Osób z Zespołem Downa zakładając kolorowe skarpetki!
Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.
Dzień bez plecaka
23 marca w Naszej Szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, został zorganizowany Dzień Bez Plecaka! Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością! Na korytarzu można było zobaczyć wózki, torby, chlebak, a nawet... oponę! Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i oby więcej takich radosnych chwil!
Poczet naszej szkoły na uroczystości w Strzegomiu
W niedzielne popołudnie 03.04.2022r. w Strzegomskiej Bazylice odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka, w której udział wziął Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Edmund Sposób, Ola Zachariasz, Kinga Maduch, Natalia Łuksin oraz Oliwia Szywała. Uroczystość była inauguracją obchodów 780 lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom, 10. rocznicą ogłoszenia patronami Strzegomia śś.Apostołów Piotra i Pawła oraz 20. rocznicą nadania tytułu Bazyliki Mniejszej strzegomskiemu Kościołowi. W ciągu całego tego roku kalendarzowego będą jeszcze organizowane w Strzegomiu różne uroczystości mają na celu upamiętnienie rocznicy nadania praw miejskich. Naszemu Pocztowi serdecznie dziękujemy za godne reprezentowania naszej szkoły!!
2
Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy-wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych
25 marca 2022 r. uczniowie klasy piątej i szóstej uczestniczący w projekcie gminnym dofinansowanym z Funduszy Europejskich: ”Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy – wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom” wzięli udział w wycieczce do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. Wycieczka składała się z dwóch części. W pierwszej części uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach, które w ciekawy sposób wprowadziły ich w świat chemii. Tematem zajęć były: „Wody słone, wody słodkie”, tam poznali własności i ciekawostki wód słonych i słodkich oraz samodzielnie przygotowali tęczę oraz lampę lawową oraz wulkan. Eksperymentom towarzyszyły ogromne emocje, które można zauważyć na wykonanych zdjęciach. W drugiej części wycieczki uczniowie obejrzeli film o Ziemi i wraz z przewodnikiem zwiedzali interaktywne wystawy w Hydropolis. Zadowoleni, bogaci w nowe doświadczenia i wiedzę wrócili do Olszan.
20
Światowy Dzień Wody
„Co my wiemy, to tylko kropelka.Czego nie wiemy, to cały ocean”Isaac Newton
Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszej cieczy na Ziemi.
W tym dniu w przedszkolu królował kolor niebieski symbolizujący wodę.
Już od najmłodszych lat warto uświadamiać dzieciom, jak wielkie znaczenia ma woda dla życia na Ziemi.
W tym dniu przedszkolaki wzięły udział w zajęciach i zabawach przygotowanych z okazji tego święta. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się:gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie i nad wodą, komu i do czego jest ona potrzebna.
Poznały proces obiegu wody w przyrodzie a także jak dużo jej jest na kuli ziemskiej i w naszym ciele. A najważniejsze odkryli w jaki sposób mogą podczas codziennych czynności oszczędzać wodę, zarówno w przedszkolu jak i w domu.
21
21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny!
21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny.
Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogły pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z kwiatami i kukłą Marzanny skandując hasła: „Wiosno przyjdź – Zimo odejdź”.
Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej. Bardzo się cieszymy, że Wiosnę powitaliśmy. Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok.
Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre 🙂
5
Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy
Gmina Strzegom realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy – wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nr RPDS.10.02.01-02-0067/21.
Celem projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności na rynku pracy, oraz rozwijanie indywidualnego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Całkowita wartość projektu:198 464,35 zł
85% ze środków Unii Europejskiej: 168 694,63 zł
15% ze środków budżetu państwa: 29 769,72 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 168 694,63 zł
8 marca – Dzień Kobiet
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W naszym przedszkolu radosna atmosfera panowała już od samego rana.
Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat” i wręczyli piękne kwiatki, a dziewczynki zostały „ukoronowane” pięknymi koronami. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach między innymi w porządkowaniu sali po zabawie. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.
Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.
2
Pomoc Ukrainie
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W STRZEGOMIU informuje osoby chętne, że w naszej gminie uruchomiono rachunek bankowy na który można przekazać środki finansowe na pomoc naszym sąsiadom. Zebrane środki finansowe przeznaczone będą przede wszystkim na wyżywienie naszych gości z Ukrainy.
Podajemy pełną wersję konta (Bank Gospodarki Żywnościowej):
- Numer rachunku 43 1600 1462 1026 9780 7000 0001
- Numer IBANPL43 1600 1462 1026 9780 7000 0001
- Numer BIC/SWIFT PPABPLPK
- Z DOPISKIEM – UKRAINA – WYŻYWIENIE
UDANA PRZEPROWADZKA OLSZAŃSKICH BOCIANÓW!
Olszańskie bociany wiele lat temu zbudowały sobie gniazdo w pobliżu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach, które pierwotnie znajdowało się na starej akacji. Niestety z uwagi na pogarszający się stan drzewa kilkanaście lat temu postanowiono zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół i przenieść ich gniazdo na betonowy słup. Wówczas do akcji włączyli się strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach. Teraz ponownie musieliśmy się zmierzyć z próbą przeniesienia bocianiego gniazda. Słup, na którym stał bociani dom, zagrażał bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, ponadto utrudniałby prace inwestycyjne na terenie szkoły, ujęte w planie zagospodarowania przestrzennego.
W związku z tym dnia 26 lutego 2022 r. lokalna społeczność zaangażowała się w akcję bezpiecznego przeniesienia bocianiego gniazda na prywatną posesję pana Dariusza Wośka i Agnieszki Szwajger, którym serdecznie dziękujemy. Przedsięwzięcie nie udałoby się bez wsparcia Pani Sołtys i Radnej Stanisławie Górskiej oraz wielkiego zaangażowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach, która zaplanowała całą akcję.
Do pomocy dołączyły się też osoby prywatne ze swoim ciężkim sprzętem, m. in.: pan Antoni Przypek, Waldemar Zelek oraz pan Bartosz Wójcik, dzięki którym akcja przebiegła bardzo sprawnie. Praca przeniesienia prawie półtonowego gniazda trwała 5 godzin i wymagała odpowiedniej logistyki oraz umiejętności. Mimo niesprzyjającej pogody wszystko przebiegło zgodnie z planem.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. Cieszymy się, że otrzymaliśmy wsparcie tylu osób o wielkich sercach. To dzięki nim bocianie gniazdo, z którego jesteśmy niezmiernie dumni, nie zostało zlikwidowane i jest gotowe do przyjęcia ptasich lokatorów. Z niecierpliwością oczekujemy powrotu bocianów. Mamy nadzieję, że zaakceptują nowe miejsce.
2
Konkurs kolęd i pastorałek
17 grudnia 2022 r. był organizowany w Publicznej Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Olszanach konkurs Kolęd i Pastorałek. W tym roku odbywał się inaczej niż zwykle, ponieważ każda klasa nagrała Kolędę lub Pastorałkę.
Głównym celem konkursu było propagowanie kultury muzycznej oraz pielęgnowanie tradycji kolędowania.
Śpiewający uczniowie byli poprzebierani w świąteczne, kolorowe stroje nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia.
Nie zabrakło ciekawych rekwizytów, które uatrakcyjniły prezentacje.
Uczestnicy zaskakiwali walorami głosowymi oraz pomysłową choreografią do prezentowanych utworów. Wykonawców oceniało jury w składzie:
Ksiądz proboszcz Marian Kujawski, Radna i zarazem sołtys wsi Olszan Pani Stanisława Górska oraz Dyrektor PSP Pani Iwona Gołębiowska.
W kategorii klas 0- III pierwsze miejsce zajęła klasa III, drugie klasa I, trzecie Oddział Przedszkolny i klasa II.
Natomiast w klasach IV-VIII pierwsze miejsce zajęła klasa VII, drugie klasa V , trzecie klasa IV i VI.
Wyróżniona została klasa VIII.
Każda klasa otrzymała dyplom, a wszyscy uczestnicy słodkie niespodzianki .
Wszystkim serdecznie gratulujemy ☺
Konkurs Żołnierze Wyklęci rozstrzygnięty
Uczniowie klas VII-VIII Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach, wzięli udział w szkolnym konkursie „Żołnierze wyklęci – bohaterowie niezłomni.
Celem konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego.
Prace plastyczne, które zostały wykonane na konkurs odznaczały się dużą pomysłowością i oryginalnością. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła praca wykonana przez Joannę Klisiewicz z klasy VII.
- Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Nikola Lukas,
- drugie miejsce – Natalia Lukas,
- trzecie miejsce – Hanna Klisiewicz.
Wszyscy uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe przypinki związane z tematyką konkursu a zwycięzcy dyplomy i nagrody.
Warto dodać, że uczniowie którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni dodatkową oceną z historii.
4
Nowoczesna nauka z Akademią Mocy
W dniu 1 marca 2022 roku uczniowie klasy VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach, dzięki uprzejmości PSP w Kostrzy, mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłych zajęciach pełnych eksperymentów. Innowacyjny projekt edukacyjny zorganizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne „Akademia Mocy – odkrywamy tajemnice prądu” pozwolił uczniom usystematyzować wiedzę na temat podstawowych zagadnień z fizyki oraz energetyki. Poprzez udział w warsztatach uczniowie zaznajomili się z takimi zagadnieniami jak: prąd elektryczny, energia, bezpieczeństwo przesyłu prądu 400kV.
Przekazywana wiedza miała bardzo atrakcyjną i nowoczesną formę. Uczniowie, pracując w małych grupach, mieli okazję przeprowadzić różnego rodzaju widowiskowe eksperymenty, m.in.: przy użyciu generatora Van De Graffa wytworzyć pioruny, wygenerować prąd lub uruchomić świetlówkę bez podłączenia jej do gniazdka. Głównym zadaniem uczniów było zbudowanie linii przesyłowej z elektrowni do miasta na specjalnie zaprojektowanej makiecie.
W ramach podsumowania zajęć młodzież rozegrała turniej wiedzy, korzystając z technologii multimedialnej. W niezwykły świat fizyki wprowadzali uczniów Nikola Tesla oraz Power Man, którzy w humorystyczny sposób przekazywali wiedzę i tłumaczyli zachodzące podczas doświadczeń zjawiska.
Uczniowie zgodnie stwierdzili, że wiedza zdobyta poprzez zabawę i liczne eksperymenty na długo zapadnie im w pamięci.
Uczniowie dowiedzieli się również, że słupy wysokiego napięcia, wymieniane właśnie na terenie gminy są całkowicie bezpieczne i nie powinny budzić naszych obaw.
25