• Mikołajkowe szaleństwo na trampolinach!

        • W piątek 9 grudnia uczniowie klasy VI oraz chłopcy z klasy VII w ramach „szkolnych mikołajkowych wyjazdów” wybrali się na wycieczkę do Wałbrzycha. Naszym celem był park trampolin „Jump Planet” , w którym uczniowie mogli się wyszaleć do woli na różnego rodzaju trampolinach, torach przeszkód oraz pograć w piłkę nożną – tym bardziej, że cały obiekt był do naszej dyspozycji! Dwie godziny na zabawę szybko zleciały i wszyscy z wypiekami na twarzy oraz dużą ilością pozytywnej energii wyzwolonej poprzez aktywność ruchową udaliśmy się coś zjeść…do…wiadomo gdzie….McDonalda !! Po uzupełnieniu kalorii udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły w doskonałych humorach.

        • Mikołajkowy zawrót głowy w klasie IV i V

        •       6. grudnia był dla uczniów dniem pełnym wrażeń. Pomimo niesprzyjającej aury Mikołaj nie zawiódł i przyniósł wszystkim piękne prezenty. W radosnych nastrojach dzieci wybrały się  na wycieczkę do Jaworzyny Śląskiej, gdzie wzięły udział w niesamowitych świątecznych warsztatach. Pod czujnym okiem pomocników św. Mikołaja uczniowie z dużym zaangażowaniem, jednocześnie wykazując wiele pomysłowości i kreatywności, wykonali piękne ozdoby: cekinowe i brokatowe bombki oraz gipsowe figurki choinkowe.  Poznali także tajniki dekorowania bożonarodzeniowych pierników. Warsztaty pozwoliły odkryć nowe umiejętności, ćwiczyć precyzję, staranność, umiejętność komunikacji i współpracy. Najbardziej wyczekiwanym momentem było oczywiście spotkanie ze św. Mikołajem. Wyjątkowy gość znalazł czas dla każdego dziecka. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, tańców i zabaw przy wesołej muzyce. Był to czas spędzony w świątecznej atmosferze, podczas którego dzieci doskonale się bawiły, o czym najlepiej świadczą uśmiechnięte twarze wszystkich uczestników.

        • Warsztaty Świętego Mikołaja

        • Święta tuż tuż, a co za tym idzie – przygotowania bożonarodzeniowe najwyższy czas zacząć! W związku z tym, dzieci z klas I-III udały się 1 grudnia br., do pracowni Świętego Mikołaja w Jaworzynie Śląskiej. Wspólnie z Elfami pisały listy do Świętego Mikołaja, własnoręcznie ozdabiały pierniki, bombki oraz malowały gipsowe figurki. Każdy uczestnik zabawy, mógł osobiście porozmawiać z Mikołajem i opowiedzieć mu o swoich najskrytszych marzeniach. Razem z Mikołajem dzieci tańczyły i uczestniczyły w zabawach organizowanych przez zastęp Elfów m.in. łowili ryby z przerębla, ubierali choinki na czas. Po ciężkiej pracy, Elfy zaprosiły dzieci na świąteczną herbatkę. Warsztaty upłynęły w ciepłej, świątecznej atmosferze. Samodzielnie przygotowane i pięknie zapakowane prezenty będą najmilszym upominkiem dla osób, które je otrzymają.

          Monika Olechowska

        • Gminna Olimpiada Języka Angielskiego

        • 30 listopada 2022r w Publicznej Szkole Podstawowej w Stanowicach odbyła się 8 Gminna Olimpiada z Języka Angielskiego. Wzięli w niej udział reprezentanci wszystkich szkół podstawowych Gminy Strzegom. Szkołę Podstawową w Olszanach reprezentował Alex Goldian, który wraz z innymi zmagał się z łamigłówkami językowymi.  Był to dobrze spędzony czas w zaciętej rywalizacji i świetnej atmosferze. Gratulacje dla zwycięzców i serdeczne podziękowania dla organizatora.

        • Z wizytą w Bibliotece Miejskiej

        • Na przełomie października i listopada br., uczniowie klas 1-3 wzięli udział w lekcjach bibliotecznych, prowadzonych w Miejskiej Bibliotece Miasta i Gminy Strzegom im. Elizy Orzeszkowej. Uczniowie zwiedzili bibliotekę, zapoznali się z zasobami bibliotecznymi, zasadami panującymi w bibliotece oraz poznali budowę książki. Jako pierwsi, bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią Panią Kamilą Iwańczak-Dymek. Podczas zajęć, wysłuchali fragmentu książki Jolanty Papuźińskiej pt.: “Nasza mama, Czarodziejka!” oraz wzięli udział w zabawach rozwijających kreatywność. Tematem przewodnim, podczas wizyty trzecioklasistów w bibliotece były marzenia. Uczniowie opowiadali o swoich marzeniach, następnie wysłuchali opowiadania o gąsienicy, która bardzo chciała latać. Gąsienica zmieniła się w motyla a uczniowie namalowali motyle na dużych brystolach. Wychowawczyni, Pani Monika Szwed-Olechowska wykonane przez uczniów prace zabrała na pamiątkę do szkoły i udekorowała nimi klasę.Wyjątkowe spotkanie w bibliotece przeżyli uczniowie klasy pierwszej. Pracownicy biblioteki w porozumieniu z wychowawczynią Panią Dorotą Demkiewicz zorganizowali “Pasowanie na czytelnika”. Uczniowie byli szczęśliwi, każdy z nich dostał pamiątkową książkę i dyplom czytelnika.Dziękujemy Pani Dyrektor biblioteki – Reginie Puczka oraz wszystkim pracownikom za ciepłe przyjęcie oraz piękne książkowe prezenty. Mamy nadzieję, że te spotkania staną się zachętą do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród uczniów naszej szkoły.

        • Dzień warzyw i owoców w naszej szkole !

        • Edukacja prozdrowotna, to ważny element pracy z uczniami. Bardzo istotną częścią tej edukacji jest kształtowanie prawidłowych nawyków odżywiania. W szkole podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach uczniowie klas 1-3 obchodzili Światowy Dzień Warzyw i Owoców, który przypada 18 października. Uczestnicy owocowych warsztatów przekonali się jak pyszne i pachnące mogą być surowe warzywa i owoce. Podczas zajęć uczniowie zrobili surówkę, owocowe szaszłyki oraz pieczone jabłka z miodem i cynamonem. Czas umilały gry i zabawy integracyjne o tematyce warzywno-owocowej. Radość sprawiło uczniom wykonanie warzywnych kukiełek, które posłużą w kolejnych zajęciach min. podczas omawiania wiersza Jana Brzechwy “Na straganie”. Zorganizowanie zajęć było możliwe, dzięki wyposażeniu szkolnej pracowni Laboratorium Przyszłości w sprzęt AGD. Należy zaznaczyć, że akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Wszystkich rodziców zachęcamy do kontynuowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

        • Pasowanie na ucznia klasy I

        • W dniu 14.10.2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach odbyła się uroczystość pasowania na ucznia klasy I, do której dzieci przygotowywały się od początku roku szkolnego. Pierwszoklasiści odświętnie ubrani w obecności swoich najbliższych, zaproszonych gości: księdza proboszcza Mariana Kujawskiego, pani Sołtys i Radnej Gminy Strzegom Stanisławy Górskiej, pani Sołtys Modlęcina Krystyny Gielaty oraz całej społeczności szkolnej zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Po zakończeniu części artystycznej przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Iwona Gołębiowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Przed występem „pierwszaków” Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły z okazji Dnie Edukacji Narodowej oraz zaprezentował film, w którym uczniowie naszej szkoły opowiadali o swoich nauczycielach. Ten dzień był bardzo radosny i pełen wrażeń. Na pewno na długo pozostanie w pamięci naszym pierwszakom.

        • Jak powstaje wełna ?

        • Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach, odbyli niezwykłą podróż w czasie. To za sprawą warsztatów pt.: „Jak powstaje wełna?”. 11 października br., dzieci wraz z nauczycielami: p. Dorotą Demkiewicz, p. Moniką Szwed-Olechowską i p. Kamilą Iwańczak-Dymek, udały się do pobliskiego Jaskulina w gminie Dobromierz. Dzięki uprzejmości Dariusza Dembińskiego działającego w Towarzystwie Sudeckie Radło, zgłębiali tajemnice produkcji wełny. W pierwszym etapie wycieczki uczniowie mieli okazję obserwować tamtejsze owce. Nauczyli się odróżniać różne rasy, ponadto mieli okazję karmienia ich zbożem i obcowania w ich towarzystwie. Następnie, dzięki mistrzyni Tatsu von Cosel, zobaczyły jak się grępluje i przędzie wełnę. Dzieci poznały takie terminy jak kołowrotek czy wrzeciono. Sama technika jak i efekt końcowy robienia wełny bardzo wszystkich zaciekawił. Świadczyła o tym ilość pytań dotyczących właściwości i barwienia wełny oraz wytwarzanych wzorów.  Chłopców najbardziej zainteresowało średniowieczne uzbrojenie rycerza. Z uwagą słuchali oraz podziwiali demonstrowane rekwizyty. Największą atrakcją, była możliwość stoczenia pojedynku z rycerzem oraz strzelanie z łuku. Czas na świeżym powietrzu umilał zapach ogniska, przy którym wszyscy uczestnicy wycieczki smażyli kiełbaski i piekli ziemniaki. Warto dodać, że w organizację wycieczki aktywnie włączyli się rodzice, którzy zapewnili bezpieczny transport wszystkim dzieciom

        • Kolorowe kanapki

        • W naszej szkole kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe. Odpowiednie żywienie, oparte na naturalnych produktach zmniejsza ryzyko nadwagi i chorób, a jednocześnie może podnieść odporność. Uczniowie klas 1-3 podczas kolejnej akcji profilaktycznej przygotowali zdrowe kanapki. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

        • Dołączamy do SuperKoderów !

        • SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu. SuperKoderzy uczą się programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.

        • Święto Niepodległości w Strzegomiu

        • Piątek 11 listopada był wyjątkowym dniem gdyż właśnie wtedy w całym kraju odbywały się uroczystości związane ze 104 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgodnie z tradycją również w naszej gminie w tym dniu miała miejsce uroczystość upamiętniająca to szczególne wydarzenie, w której wziął udział Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Nikola Niedzielska, Natalia Łuksin, Piotr Naryniecki oraz Miłosz Dyduch. W samo południe na placu przed Bazyliką Strzegomską nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie Hymnu. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka. Po niej w przemarszu ulicami Strzegomia zebrani wraz  z pocztami sztandarowymi udali się pod pomnik Ignacego Paderewskiego gdzie odbyły się przemowy zaproszonych gości oraz salwa honorowa Wojska Polskiego. Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wiązanek i wieńców pod pomnikiem ikony polskiej niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego. Piątek 11 listopada był wyjątkowym dniem gdyż właśnie wtedy w całym kraju odbywały się uroczystości związane ze 104 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgodnie z tradycją również w naszej gminie w tym dniu miała miejsce uroczystość upamiętniająca to szczególne wydarzenie, w której wziął udział Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Nikola Niedzielska, Natalia Łuksin, Piotr Naryniecki oraz Miłosz Dyduch. W samo południe na placu przed Bazyliką Strzegomską nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie Hymnu. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka. Po niej w przemarszu ulicami Strzegomia zebrani wraz  z pocztami sztandarowymi udali się pod pomnik Ignacego Paderewskiego gdzie odbyły się przemowy zaproszonych gości oraz salwa honorowa Wojska Polskiego. Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wiązanek i wieńców pod pomnikiem ikony polskiej niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego. 

        • Obchody Święta Niepodległości

        •       Corocznie, w Polsce 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości. Święto przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. W środę, 09 listopada br., społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach wraz z Sołtysem - Panią Stanisławą Górską, Radą Sołecką oraz Zespołem Folklorystycznym “Olszaniacy” uczcili 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Tuż przed godziną 11.00 rozpoczął się barwny pochód uczniów i nauczycieli z flagami w kierunku świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Na obchody święta przybyli zaproszeni goście - Zastępca Burmistrza Gminy Strzegom - Tomasz Marczak, przedstawiciele OSP Stanisław Zięba i Dariusz Długaszek, sołtys wsi Modlęcin - Krystyna Gielata wraz z przedstawicielem Rady Sołeckiej Tadeuszem Wątrobą oraz wszyscy mieszkańcy Olszan i Modlęcina. Uroczystość rozpoczęła się pięknym tańcem w wykonaniu uczennic klasy siódmej i ósmej. Następnie uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swoje umiejętności recytatorsko-wokalne opowiadając o Polsce, jej drodze do niepodległości oraz patriotyzmie. Występ przeplatany był pieśniami w wykonaniu zespołu “Olszaniacy”. Pod koniec spotkania uczniowie klasy ósmej zaśpiewali na dwa głosy wzruszającą piosenkę pt. “Idę na wojnę mamo”. Warto dodać, że podczas uroczystości Sołtys wsi Olszany - Stanisława Górska, odczytała wspomnienia na temat dzieciństwa i dorastania najstarszej mieszkanki wsi. Opowieść była połączona z prezentacją multimedialną. Goście mogli obejrzeć Olszany na starych fotografiach oraz rodzinne, zdjęcia Pani  Heleny Muchy. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności przez przedstawicieli uczniów Szkoły Podstawowej w Olszanach, Dyrektor Iwonę Gołębiowską, Sołtys wsi Olszany, Radę Sołecką oraz przedstawicieli OSP Olszany.      Corocznie, w Polsce 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości. Święto przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. W środę, 09 listopada br., społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach wraz z Sołtysem - Panią Stanisławą Górską, Radą Sołecką oraz Zespołem Folklorystycznym “Olszaniacy” uczcili 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Tuż przed godziną 11.00 rozpoczął się barwny pochód uczniów i nauczycieli z flagami w kierunku świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Na obchody święta przybyli zaproszeni goście - Zastępca Burmistrza Gminy Strzegom - Tomasz Marczak, przedstawiciele OSP Stanisław Zięba i Dariusz Długaszek, sołtys wsi Modlęcin - Krystyna Gielata wraz z przedstawicielem Rady Sołeckiej Tadeuszem Wątrobą oraz wszyscy mieszkańcy Olszan i Modlęcina. Uroczystość rozpoczęła się pięknym tańcem w wykonaniu uczennic klasy siódmej i ósmej. Następnie uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swoje umiejętności recytatorsko-wokalne opowiadając o Polsce, jej drodze do niepodległości oraz patriotyzmie. Występ przeplatany był pieśniami w wykonaniu zespołu “Olszaniacy”. Pod koniec spotkania uczniowie klasy ósmej zaśpiewali na dwa głosy wzruszającą piosenkę pt. “Idę na wojnę mamo”. Warto dodać, że podczas uroczystości Sołtys wsi Olszany - Stanisława Górska, odczytała wspomnienia na temat dzieciństwa i dorastania najstarszej mieszkanki wsi. Opowieść była połączona z prezentacją multimedialną. Goście mogli obejrzeć Olszany na starych fotografiach oraz rodzinne, zdjęcia Pani  Heleny Muchy. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności przez przedstawicieli uczniów Szkoły Podstawowej w Olszanach, Dyrektor Iwonę Gołębiowską, Sołtys wsi Olszany, Radę Sołecką oraz przedstawicieli OSP Olszany.

        • Megamisja w naszej szkole

        • Uczniowie  kl. I od października tego roku biorą udział w projekcie „MegaMisja” zorganizowanej przez Fundację Orange. MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który  pomaga dzieciom odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. Wyzwania w projekcie są dostosowane do potrzeb dzieci i oparte na mechanizmie gry edukacyjnej. Dzieci pomagają animowanym bohaterom Julce i Kubie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym wynalazkiem cyfrowym. Pracując w grupach, podejmują kolejne zadania i zdobywają punkty, które można wymienić na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie naszej placówki. W tej edycji projektu w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział 180 placówek szkół podstawowych z całej Polski.

          Nasza szkoła znalazła się w tym gronie!! Bardzo się z tego cieszymy!!!

          Uczniowie zrealizowali już dwa obszary. Pierwszy dotyczył korzystania z informacji a drugi obecności dziecka w świecie medialnym.

      • Zakończenie Roku Szkolnego w PSP Olszany
        • Zakończenie Roku Szkolnego w PSP Olszany

        • W piątek 24 czerwca nastąpił tak bardzo wyczekiwany przez większość uczniów moment. Zakończył się rok szkolny 2021/2022 i rozpoczęły się wakacje! Zgodnie z naszą szkolną tradycją z rana odbyła się Mszą Święta kończąca rok szkolny i katechetyczny, którą prowadził oczywiście nasz ksiądz proboszcz Marian Kujawski. Po Mszy reszta uroczystości odbyła się w sali wiejskiej, gdzie zebrała się cała nasza społeczność szkolna oraz zaproszeni goście : ksiądz Marian Kujawski, Sołtys oraz Radna Gminy Strzegom Stanisława Górska, Sołtys Modlęcina Krystyna Gielata oraz Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach Stanisław Zięba. Pierwszym akcentem zakończenia roku szkolnego było wręczenie świadectw przez panią Dyrektor Iwonę Gołębiowską naszym absolwentom czyli uczniom klasy VIII, którzy w tym dniu zakończyli edukację w naszej szkole – teraz przed Nimi kolejny etap życia. Następnie wychowawcy wręczyli pozostałym uczniom od oddziału przedszkolnego do klasy VII świadectwa z paskiem oraz dyplomy i nagrody za sukcesy w ciągu roku szkolnego. Na zakończenie uczniowie klasy VIII pożegnali się z nami krótkim programem artystycznym a po nich uczniowie klasy VII również w programie artystycznym oficjalnie pożegnali naszych tegorocznych absolwentów. Po spotkaniu w sali wiejskiej uczniowie wraz z rodzicami i swoimi wychowawcami udali się do swoich klas, aby otrzymać pozostałe świadectwa. Życzymy wszystkim spokojnych oraz radosnych i bezpiecznych wakacji!! I do zobaczenia we wrześniu!!

      • KLASA V NA WYCIECZE WE WROCLAWIU
        • KLASA V NA WYCIECZE WE WROCLAWIU

        • W środę 15 czerwca uczniowie klasy V wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę do Wrocławia z okazji zbliżającego się zakończenie roku szkolnego. Wyjazd był szczególnie wyczekiwany przez uczniów , ponieważ w wyniku pandemii przez dwa lata tego rodzaju wycieczki były bardzo trudne do zrealizowania. Do towarzystwa po koleżeńsku zabraliśmy ze sobą uczniów z klasy VI i VII, żeby było nam raźniej . Celem naszej podróży była gra drużynowa w laserowego paintballa, która trwała 2 godziny ,podczas której musieliśmy wykazać się zwinnością oraz strategią a także dobrą kondycją no i celnością . Po emocjach strzelniczych udaliśmy się do kina na najnowszy film z cyklu „Jurassic Park” , a po nim oczywiście zgodnie z tradycją trzeba było zjeść w McDonaldzie. Pod szkołę wróciliśmy wieczorem, zmęczeni ale szczęśliwi z dużą ilością pozytywnych wspomnień.

      • Festyn z okazji Dnia Dziecka
        • Festyn z okazji Dnia Dziecka

        • Dnia 3.06.2022 odbył się na boisku sportowym Festyn z okazji Dnia Dziecka przygotowany przez Radę Rodziców oraz nauczycieli PSP im. Adama Mickiewicza w Olszanach. Do organizacji całej imprezy przyłączyła się OSP Olszany.

          Dzięki trosce życzliwych osób, dzieci z naszej szkoły ( i nie tylko) bawiły się świetnie. Całą imprezę rozpoczęły występy przedszkolaków oraz pierwszaków przygotowane przez p. Agnieszkę Chmielewską i p. Kamilę  Iwańczak-Dymek 🎶🎵oraz wspólne śpiewanie piosenki „ Zakazany owoc”, którą przygotowała p. Kasia Jarosz wraz z klasami starszymi.

          Były liczne konkurencje, którym przewodniczyli nasi strażacy z OSP Olszany- pan Prezes Stanisław Zięba wraz ze swoimi druhami. Dzięki temu nauczyciele naszej szkoły mieli okazję zdobyć drugi zawód 😊Wiele innych atrakcji wypełniło całą imprezę.

          Były stoiska przygotowane przez rodziców, gdzie dzieci mogły zrobić sobie kolorowy tatuaż ( p.K.Jarosz, p.K.Biały), pomalować twarz ( p. E.Kleniuk) oraz obsypać boisko bańkami mydlanymi ( p.M.Nowak) różnej wielkości. Była też niespodzianka, odwiedziła nas również bohaterka „ Psiego patrolu” Skye, która zabawiała najmłodszych i nie tylko. O sklepik zadbały nasze kochane Mamy: p. A.Karbowska, p. Monika Wilczyńska,p. A.Wór, D.Kurek . Bez p. Agatki, Renatki oraz p.Jana nie byłoby grilla z przepysznymi kiełbaskami.  Były też dmuchańce, które były oblegane przez dzieci. Przy stoisku z loterią fantową ( p. Bajor, p.A.Dyduch, p. M.Wilczyńska, p.M.Hajder) każde dziecko miało możliwość wylosowania nagrody- niespodzianki. A lody, o które zadbały p. M.Dyduch oraz p.M.Wór, sprawiły dzieciakom wielką radość.

          Uczniowie otrzymali również dyplomy oraz nagrody ufundowane przez firmę Eneris za osiągnięcia w konkurencjach: „ Ciekawy strój Eko” oraz ” Moje zwierzątko w obiektywie”.

          Jazda quadem dzięki uprzejmości Ochotniczej Jednostce  Ratowniczo Gaśniczej Bolków była kolejną atrakcją i niespodzianką dla naszych pociech. Każdy kto chciał, mógł zrobić sobie małą rundę wokół boiska ( oczywiście razem z kierowcą).

          Naprawdę byliśmy pod fachową opieką, a wokół nas było wiele atrakcji. 👍👍

          Również dzięki nowym sympatykom naszej szkoły konkurencje były atrakcyjniejsze. Pan J. Figurski zaprojektował, a p. Mariusz Adasik - właściciel firmy EMDRUK, wydrukował dzieciom plansze z zadaniami oraz piękne dyplomy👍🙂- DZIĘKUJEMY!!! Nie zabrakło również naszego gościa Pani Sołtys Stanisławy Górskiej, która mimo wielu obowiązków  znalazła czas i zaszczyciła nas swoją obecnością. Bardzo dziękujemy za udostępnienie nam ławek oraz stolików ze świetlicy wiejskiej.

          Były też fanty, każde dziecko wróciło do domu z prezentem🎁🎁🎁🎁🎁

          Jeszcze raz dziękujemy Sponsorom, Rodzicom , Nauczycielom😀😀😀

          A na koniec atrakcją zamykająca imprezę było lanie wody dla ochłody. Tak wspaniałej organizacji można nam tylko pozazdrościć. Już nie możemy doczekać się przyszłego roku.

          Jeśli kogoś pominęliśmy, to bardzo przepraszamy 😊Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wsparcie.

      • Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego dla klas 1-3 „Moje zwierzątko w obiektywie”
        • Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego dla klas 1-3 „Moje zwierzątko w obiektywie”

        • W piątek 03.06.2022r. obyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego dla klas I-III „ Moje zwierzątko w obiektywie”. Przedmiotem konkursu było przedstawienie swojego ulubionego zwierzątka poprzez fotografię i opis. Wszystkie zdjęcia były oryginalne, a opisy zwierząt ciekawe i staranie wykonane.

          Komisja konkursowa dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu i wyłoniła zwycięzców. I miejsce- Anna Kalitan klasa II II miejsce- Eryk Swatko klasa I III miejsce- Anastazja Łasak klasa II, Anita Maduch klasa II, Lena Winsz klasa II

          Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez RADĘ RODZICÓW , której serdecznie dziękujemy za wsparcie. Nagrody i dyplomy zostały rozdane podczas festynu z okazji DNIA DZIECKA.

          Autor: Monika Szwed-Olechowska

      • CIEKAWI ŚWIATA…
        • CIEKAWI ŚWIATA…

        • W dniu 07.06.2022 r. uczniowie klas: 5,6,7 uczestniczyli on-line w „Lekcji z synoptykiem”. Eksperci z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju Agnieszka Harasimowicz oraz Mateusz Barczyk opowiadali, jak zorganizowana jest w naszym kraju służba prognoz meteorologicznych. Na czym polega praca synoptyka, kto może zostać specjalistą od prognozowania pogody, jakie są blaski i cienie tego zawodu. Było super, ponieważ w trakcie spotkania uczestnicy mogli  zadawać pytania na czacie. Do najciekawszych należały: Czy to prawda jak” strzelają kości w kolanach” to będzie deszcz? Czy jeśli podczas opadów, na kałużach tworzą się bańki, to będzie długo padało? Skąd biorą się nazwy huraganów? Dlaczego mamy ocieplenie klimatu? Dlaczego nie sprawdzają się prognozy długoterminowe? Dlaczego nad morzem często pada deszcz? Dlaczego w górach szybko załamuje się pogoda?  Który miesiąc: lipiec czy sierpień  tego roku będzie cieplejszy? Prowadzący chętnie odpowiadali na zadane pytania, a uczniowie otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. To była  bardzo ciekawa lekcja. 

          Autor: Iwona Stempniewicz 

      • Wycieczka do  Sudeckiej  Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie
        • Wycieczka do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie

        • 10 czerwca 2022 r. uczniowie klas 5-6 zwiedzili Sudecką Zagrodę Edukacyjną Dobkowie. To nowoczesne, interaktywne centrum edukacji o Ziemi. W tym pięknym miejscu, znajduje się sześć sali, wyposażonych w ruchome makiety, modele, gdzie można eksperymentować, bawić się, dotykać, grać, doświadczać. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od projekcji filmu 3d o powstaniu Sudetów, Pogórza Kaczawskiego i erupcji wulkanów. Następnie udaliśmy się do sali laboratorium, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach pod tytułem „Niesamowite substancje”. Tam uczniowie wykonywali samodzielnie szereg doświadczeń, odkrywali cechy i własności wielu substancji. Mogli pobawić się piaskiem magnetycznym oraz zrobić polimerowego robaka. Poznali też niesamowity świat ognia. Dowiedzieli się dlaczego ogień płonie, jak szybko można go zgasić oraz zobaczyli (niektórzy chętni, odważni, doświadczyli) płonącą dłoń. Po warsztatach zwiedziliśmy salę ziemi, salę architektury, salę wulkanów. Dużą atrakcją okazała się platforma, symulująca trzęsienie ziemi, dzięki której uczniowie przekonali się, jak to jest, gdy ziemia trzęsie się pod nogami. To była niestety ostatnia wycieczka w ramach projektu gminnego „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy”. Cieszymy się, że mogliśmy w projekcie uczestniczyć pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności, które na pewno wykorzystamy w następnych latach. 

          Autor: Iwona Stempniewicz 

      • Zwiedzili Warszawę…
        • Zwiedzili Warszawę…

        • W dniach 23-24 maja 2022 r. uczestnicy projektu: „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy - wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”, wzięli udział w dwudniowych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

          Dzień pierwszy 

          Podróż do Warszawy minęła szybko. Na całej trasie był z nami przewodnik Tomasz, który podczas całego wyjazdu w ciekawy sposób opowiadał o Warszawie. Zaczęliśmy od zwiedzania wielofunkcyjnego Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego. Dla wielu miłośników sportu, było to bardzo ciekawe miejsce. Stadion ten, to najnowocześniejszy i największy obiekt w Polsce, jeden z symboli Warszawy. Tu odbywają się nie tylko mecze, ale też inne imprezy sportowe i rozrywkowe. Najważniejszym punktem naszej wycieczki, były warsztaty w Centrum Nauki Kopernik. Tam obejrzeliśmy pokaz w Planetarium  pt. ”Szybciej niż światło”. Dzięki specjalnemu optycznemu projektorowi, na niebie pojawiło się mnóstwo gwiazd, a naszym zadaniem, było odnaleźć gwiazdę polarną oraz wielki i mały wóz. Po seansie obejrzeliśmy również wystawę „Patrz Ziemia”, gdzie uczniowie mogli zrobić zdjęcie w skafandrze astronauty i wyjrzeć przez okno stacji kosmicznej. Następnie udaliśmy się na spacer wzdłuż Wisły, tam odnaleźliśmy kolejny symbol Warszawy – Syrenkę. Ogromną atrakcją tego dnia, był przejazd metrem – jedynym w Polsce systemem kolei podziemnej. Tego dnia zwiedziliśmy również Starówkę, Zamek Królewski, plac zamkowy z Kolumną Zygmunta oraz kościół św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Chopina. Aby nogi odpoczęły po spacerze, często robiliśmy postoje na ławeczkach Chopina, na których można było przysiąść i po naciśnięciu przycisku, posłuchać jednego z utworów słynnego kompozytora. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, przybyliśmy do naszego hotelu. 

          Dzień drugi 

          Po przespanej nocy udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbyły się trzygodzinne warsztaty w strefie eksperymentowania. Strefa ta, to centralna część ekspozycji Kopernika, mieszcząca się w ogromnej przestrzeni, na dwóch piętrach. Tam uczniowie mogli samodzielnie eksperymentować przy około 200 stacjach doświadczalnych. Strefy podzielone były na części. W części „Człowiek i  Przyroda uczniowie testowali możliwości własnego ciała, wrażliwości na światło, kolory, iluzje oraz leżeli na „Łożu fakira”. W części „Zjawiska fizyczne” znajdowały się eksponaty z wiązane z falami, prądem, płynami. 

          Po wystawie udaliśmy się do Łazienek Królewskich - pięknego parku, w którym ukryta jest rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. W łazienkach zachwyciły nas również oranżerie, amfiteatr, Pałac na Wyspie z królewską galerią obrazów oraz pomnik Chopina, przy którym  do tej pory odbywają się koncerty. 

          W tym dniu uczestniczyliśmy również w honorowej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnim punktem naszej wycieczki, było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, które prezentuje zbiory poświęcone historii wojskowości Polski. 

          To były bardzo intensywne dni, które na pewno długo pozostaną nam w pamięci. 

           

          Autor: Iwona Stempniewicz