• „Dzień Marchewki” – niezwykłe święto w przedszkolu!
        • „Dzień Marchewki” – niezwykłe święto w przedszkolu!

        • Tego dnia wszystkie dzieci ubrane były w „marchewkowe” kolory, a na głowach miały opaski z marchewką. Dzieci przyniosły pomarańczowe warzywo do przedszkola, które mogły dotykać, wąchać, smakować i samodzielnie określać jego charakterystyczne cechy.

          Podczas zajęć poznały budowę marchewki, dowiedziały się jak wiele wartości odżywczych posiada marchew i dlaczego powinniśmy ją jeść w różnej postaci.

          W dalszej części dnia dzieci wykonały marchewkowe zadania: szukały ukrytych marchewek w sali, układały marchewkowe puzzle, przeliczały marchewki oraz wykonały pracę plastyczną kształtującą przy tym motorykę małą,

          W dniu marchewki nie zabrakło również degustacji marchewkowego soku, którym wszystkim bardzo smakował.

          Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

          Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę pod różną postacią polubili!

          Agnieszka Chmielewska

      • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA, CZYLI DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI!
        • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA, CZYLI DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI!

        • 1 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa! Nawiązuje ona do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego, chromosomu w 21-ej parze chromosomów.

          Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na Osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

          Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Nasi Uczniowie pokazali swoje wsparcie dla Osób z Zespołem Downa zakładając kolorowe skarpetki!

          Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

      • Dzień bez plecaka
        • Dzień bez plecaka

        • 23 marca w Naszej Szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, został zorganizowany Dzień Bez Plecaka! Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością! Na korytarzu można było zobaczyć wózki, torby, chlebak, a nawet... oponę! Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i oby więcej takich radosnych chwil!

      • Poczet naszej szkoły na uroczystości w Strzegomiu
        • Poczet naszej szkoły na uroczystości w Strzegomiu

        • W niedzielne popołudnie 03.04.2022r. w Strzegomskiej Bazylice odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka, w której udział wziął Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Edmund Sposób, Ola Zachariasz, Kinga Maduch, Natalia Łuksin oraz Oliwia Szywała. Uroczystość była inauguracją obchodów 780 lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom, 10. rocznicą ogłoszenia patronami Strzegomia śś.Apostołów Piotra i Pawła oraz 20. rocznicą nadania tytułu Bazyliki Mniejszej strzegomskiemu Kościołowi.  W ciągu całego tego roku kalendarzowego będą jeszcze organizowane w Strzegomiu różne uroczystości mają na celu upamiętnienie rocznicy nadania praw miejskich. Naszemu Pocztowi serdecznie dziękujemy za godne reprezentowania naszej szkoły!!

      • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy-wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych
        • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy-wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych

        • 25 marca 2022 r. uczniowie klasy piątej i szóstej uczestniczący w projekcie gminnym dofinansowanym z Funduszy Europejskich: ”Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy – wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom” wzięli udział w wycieczce do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. Wycieczka składała się z dwóch części. W pierwszej części uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach, które w ciekawy sposób wprowadziły ich w świat chemii. Tematem zajęć były: „Wody słone, wody słodkie”, tam poznali własności i ciekawostki wód słonych i słodkich oraz samodzielnie przygotowali tęczę oraz lampę lawową oraz wulkan. Eksperymentom towarzyszyły ogromne emocje, które można zauważyć na wykonanych zdjęciach. W drugiej części wycieczki uczniowie obejrzeli film o Ziemi i wraz z przewodnikiem zwiedzali interaktywne wystawy w Hydropolis. Zadowoleni, bogaci w nowe doświadczenia i wiedzę wrócili do Olszan.

      • Światowy Dzień Wody
        • Światowy Dzień Wody

        • Co my wiemy, to tylko kropelka.Czego nie wiemy, to cały oceanIsaac Newton

          Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszej cieczy na Ziemi. 

          W tym dniu w przedszkolu królował kolor niebieski symbolizujący wodę. 

          Już od najmłodszych lat warto uświadamiać dzieciom, jak wielkie znaczenia ma woda dla życia na Ziemi. 

          W tym dniu przedszkolaki wzięły udział w zajęciach i zabawach przygotowanych z okazji tego święta. Poprzez różnorodne działania dzieci dowiedziały się:gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie i nad wodą, komu i do czego jest ona potrzebna. 

          Poznały proces obiegu wody w przyrodzie a także jak dużo jej jest na kuli ziemskiej i w naszym ciele. A najważniejsze odkryli w jaki sposób mogą podczas codziennych czynności oszczędzać wodę, zarówno w przedszkolu jak i w domu.

      • 21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny!
        • 21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny!

        • 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny.

          Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogły pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z kwiatami i kukłą Marzanny skandując hasła: „Wiosno przyjdź – Zimo odejdź”

          Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej. Bardzo się cieszymy, że Wiosnę powitaliśmy. Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok.

          Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre 🙂

      • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy
        • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy

        • Gmina Strzegom realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy – wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nr RPDS.10.02.01-02-0067/21.

          Celem projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności na rynku pracy, oraz rozwijanie indywidualnego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

          Całkowita wartość projektu:198 464,35 zł

          85% ze środków Unii Europejskiej: 168 694,63 zł

          15% ze środków budżetu państwa: 29 769,72 zł

          Dofinansowanie projektu z UE: 168 694,63 zł

      • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy
        • Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy

        • Gmina Strzegom realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy – wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”.

      • 8 marca – Dzień Kobiet
        • 8 marca – Dzień Kobiet

        • Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W naszym przedszkolu radosna atmosfera panowała już od samego rana.

          Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat” i wręczyli piękne kwiatki, a dziewczynki zostały „ukoronowane” pięknymi koronami. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach między innymi w porządkowaniu sali po zabawie. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.

          Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

      • Pomoc Ukrainie
        • Pomoc Ukrainie

        • OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W STRZEGOMIU informuje osoby chętne, że w naszej gminie uruchomiono rachunek bankowy na który można przekazać środki finansowe na pomoc naszym sąsiadom. Zebrane środki finansowe przeznaczone będą przede wszystkim na wyżywienie naszych gości z Ukrainy.

          Podajemy pełną wersję konta (Bank Gospodarki Żywnościowej):

          • Numer rachunku 43 1600 1462 1026 9780 7000 0001
          • Numer IBANPL43 1600 1462 1026 9780 7000 0001
          • Numer BIC/SWIFT PPABPLPK
          • Z DOPISKIEM – UKRAINA – WYŻYWIENIE
      • UDANA PRZEPROWADZKA OLSZAŃSKICH BOCIANÓW!
        • UDANA PRZEPROWADZKA OLSZAŃSKICH BOCIANÓW!

        • Olszańskie bociany wiele lat temu zbudowały sobie gniazdo  w pobliżu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach, które pierwotnie znajdowało się na starej akacji. Niestety z uwagi na pogarszający się stan drzewa kilkanaście lat temu postanowiono zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół i przenieść ich gniazdo na betonowy słup. Wówczas do akcji włączyli się strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach. Teraz ponownie musieliśmy się zmierzyć z  próbą przeniesienia bocianiego gniazda.  Słup, na którym stał bociani dom, zagrażał bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, ponadto utrudniałby prace inwestycyjne na terenie szkoły, ujęte w planie zagospodarowania przestrzennego. 

           W związku z tym dnia 26 lutego 2022 r. lokalna społeczność zaangażowała się w akcję bezpiecznego przeniesienia bocianiego gniazda  na prywatną posesję pana Dariusza Wośka i Agnieszki Szwajger, którym serdecznie dziękujemy. Przedsięwzięcie nie udałoby się bez wsparcia Pani Sołtys i Radnej Stanisławie Górskiej oraz wielkiego zaangażowania  Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach, która zaplanowała całą akcję.

          Do pomocy dołączyły się też osoby prywatne ze swoim ciężkim sprzętem, m. in.: pan Antoni Przypek, Waldemar Zelek oraz pan Bartosz Wójcik, dzięki którym akcja przebiegła bardzo sprawnie. Praca  przeniesienia prawie półtonowego gniazda trwała 5 godzin i wymagała odpowiedniej logistyki oraz umiejętności. Mimo niesprzyjającej pogody wszystko przebiegło zgodnie z planem. 

          Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. Cieszymy się, że otrzymaliśmy wsparcie tylu osób o wielkich sercach. To dzięki nim bocianie gniazdo, z którego jesteśmy niezmiernie dumni, nie zostało zlikwidowane i jest  gotowe do przyjęcia ptasich lokatorów. Z niecierpliwością oczekujemy powrotu bocianów. Mamy nadzieję, że zaakceptują nowe miejsce. 

        • Konkurs kolęd i pastorałek

        • 17 grudnia 2022 r.  był  organizowany w Publicznej Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Olszanach konkurs Kolęd i Pastorałek.  W tym roku odbywał się inaczej niż zwykle, ponieważ każda klasa nagrała Kolędę  lub Pastorałkę.

          Głównym celem konkursu było propagowanie kultury muzycznej oraz pielęgnowanie tradycji kolędowania.

          Śpiewający uczniowie byli poprzebierani w świąteczne, kolorowe stroje nawiązujące do  Świąt Bożego Narodzenia.

          Nie zabrakło ciekawych rekwizytów, które uatrakcyjniły prezentacje.

          Uczestnicy zaskakiwali walorami głosowymi oraz pomysłową choreografią do prezentowanych utworów. Wykonawców oceniało jury w składzie:

          Ksiądz proboszcz Marian Kujawski,  Radna i zarazem sołtys wsi Olszan Pani Stanisława Górska oraz Dyrektor PSP Pani Iwona Gołębiowska.

          W kategorii klas 0- III pierwsze miejsce zajęła klasa III, drugie klasa I, trzecie Oddział Przedszkolny i klasa II.

          Natomiast w klasach IV-VIII pierwsze miejsce zajęła klasa VII, drugie klasa V , trzecie klasa  IV i VI.

          Wyróżniona została klasa VIII.

          Każda klasa otrzymała  dyplom, a wszyscy uczestnicy słodkie niespodzianki .

          Wszystkim serdecznie gratulujemy

      • Konkurs Żołnierze Wyklęci rozstrzygnięty
        • Konkurs Żołnierze Wyklęci rozstrzygnięty

        • Uczniowie klas VII-VIII Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach, wzięli udział w szkolnym konkursie „Żołnierze wyklęci – bohaterowie niezłomni.

          Celem konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego. 

          Prace plastyczne, które zostały wykonane na konkurs odznaczały się dużą pomysłowością i oryginalnością. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła praca wykonana przez Joannę Klisiewicz z klasy VII.

          1. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Nikola Lukas,
          2. drugie miejsce – Natalia Lukas,
          3. trzecie miejsce – Hanna Klisiewicz.

          Wszyscy uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe przypinki związane z tematyką konkursu a zwycięzcy dyplomy i nagrody. 

          Warto dodać, że uczniowie którzy wzięli udział w konkursie zostali nagrodzeni dodatkową oceną z historii.

      • Nowoczesna nauka z Akademią Mocy
        • Nowoczesna nauka z Akademią Mocy

        • W dniu 1 marca 2022 roku uczniowie klasy VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach, dzięki uprzejmości PSP w Kostrzy, mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłych zajęciach pełnych eksperymentów.  Innowacyjny projekt edukacyjny zorganizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne „Akademia Mocy – odkrywamy tajemnice prądu” pozwolił uczniom usystematyzować wiedzę na temat podstawowych zagadnień z fizyki oraz energetyki. Poprzez udział w warsztatach uczniowie zaznajomili się z takimi zagadnieniami jak: prąd elektryczny, energia, bezpieczeństwo przesyłu prądu 400kV. 

          Przekazywana wiedza miała bardzo atrakcyjną i nowoczesną formę. Uczniowie, pracując w małych grupach, mieli okazję przeprowadzić różnego rodzaju widowiskowe eksperymenty, m.in.: przy użyciu generatora Van De Graffa wytworzyć pioruny, wygenerować prąd lub uruchomić świetlówkę bez podłączenia jej do gniazdka. Głównym zadaniem uczniów było zbudowanie linii przesyłowej z elektrowni do miasta na specjalnie zaprojektowanej makiecie. 

          W ramach podsumowania zajęć młodzież rozegrała turniej wiedzy, korzystając z technologii multimedialnej. W niezwykły świat fizyki wprowadzali uczniów Nikola Tesla oraz Power Man, którzy w humorystyczny sposób przekazywali wiedzę i tłumaczyli zachodzące podczas doświadczeń zjawiska.

          Uczniowie zgodnie stwierdzili, że wiedza zdobyta poprzez zabawę i liczne eksperymenty na długo zapadnie im w pamięci.

          Uczniowie dowiedzieli się również, że słupy wysokiego napięcia, wymieniane właśnie na terenie gminy są całkowicie bezpieczne i nie powinny budzić naszych obaw.

      • 30.000 zł dofinansowania
        • 30.000 zł dofinansowania

        • Miło nam poinformować , że nasza szkoła dostała dofinansowanie na kwotę 30 tyś. złotych w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

          Zakupiliśmy sprzęt, dzięki któremu nasi uczniowie będą mogli rozwijać się na wielu płaszczyznach. Jaki to sprzęt? Pochwalimy się, jak tylko uzupełnimy całe wyposażenie nowo powstałego laboratorium. Zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na rządowej stronie projektu https://www.gov.pl/web/laboratoria

      • List DKO z dnia 28 lutego 2022
        • List DKO z dnia 28 lutego 2022

        • W czwartek 24 lutego nad ranem putinowska Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalną twarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza, jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.

          Z całego  serca dziękuję  Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości. 

          Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie”. 

          Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku – przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej. 

          Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.

          Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko  wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.

          Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie. Bądźmy solidarni i wytrwali! 

          Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!

                                                                              Roman Kowalczyk

                                                                      Dolnośląski Kurator Oświaty

      • Światowy Dzień Kota
        • Światowy Dzień Kota

        • 18 lutego 2022 roku w naszym przedszkolu obchodzimy Dzień Kota.

          W tym dniu wszystkie przedszkolaki zamieniły się w wesołe koty, których nie sposób było nie zauważyć: opaski z uszami, a nawet kocie ogony zdobiły dzieci.

          Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Zostały wykonane również piękne prace plastyczne przedstawiające koty.

          Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, zabawy ruchowe przy piosenkach o kotach, „kocie masażyki”, rozwiązywanie zagadek o kotach, wykonywanie różnorodnych zadań konkursowych: picie mleka polowanie na myszki, kocia gimnastyka a także śpiewanie kocich piosenek.

          „Dzień kota” był również okazją do podkreślenia roli kotów w życiu człowieka- wszystkie dzieci dobrze przecież wiedzą, że o koty trzeba dbać, tak jak zresztą o inne zwierzęta.

          Całe przedsięwzięcie miało na celu podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, zachęcić do niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwić dzieci na często trudny koci los.

      • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
        • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

        • Piąta fala pandemii koronawirusa wywołana przez omikron opada, spada liczba zachorowań i zmniejsza się ilość hospitalizacji. Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na podjęcie decyzji o powrocie do nauki stacjonarnej, od poniedziałku 21 lutego br. uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wracają do szkół. To bardzo dobra wiadomość, gdyż nauczanie stacjonarne sprzyja efektywności kształcenia i socjalizacji uczniów, jest naturalnym stanem edukacji.  Co więcej, od 11  lutego br. zlikwidowana została tzw. „kwarantanna z kontaktu”, sam kontakt z osobą chorą nie jest podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. To oznacza, że w przypadku pojedynczych zachorowań uczniów całe oddziały  nie będą przechodzić na nauczanie zdalne – chorzy uczniowie pozostaną w domu, zaś reszta będzie uczęszczać do szkoły. 

          Epidemia wszakże nie powiedziała ostatniego słowa, stąd ciesząc się z powrotu do stacjonarnego kształcenia musimy wszyscy zachować ostrożność, przestrzegać zasad sanitarnych, dbać o siebie i innych. Najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19 pozostają szczepienia – na Dolnym Śląsku zaszczepiło się dotąd ponad 80% nauczycieli i pracowników szkół, 50% uczniów w wieku 12-19 lat, 10,3% dzieci w przedziale 5-11 lat. Warto się zaszczepić, to wyraz troski o siebie, najbliższych oraz wszystkich, z którymi się spotykamy. 

          Wobec nasilania się negatywnych skutków wymuszonej przez pandemię długotrwałej izolacji uczniów Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wsparcie będzie obejmowało organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie. Realizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach będzie się odbywała od 1 marca do 20 grudnia br.

          Pragnę poinformować, że w 2022 r. będzie realizowana II edycja programu Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii „WF z AWF”, na ten cel zostanie przeznaczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 36 mln zł. Przeszkoleni przez wrocławską AWF nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczania wczesnoszkolnego będą prowadzić dodatkowe zajęcia aktywizujące ruchowo uczniów. Zajęcia te będą odbywać się w małych, oddziałowych lub międzyoddziałowych grupach. Już starożytni Rzymianie powiadali „mens sana in corpore sano – w zdrowym ciele zdrowy duch”.  Wyniki szczegółowych badań kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przeprowadzone przez AWF są niepokojące – zwiększa się wskaźnik masy ciała (BMI), spada sprawność, wytrzymałość biegowa i wydolność krążeniowo-oddechowa. Proszę abyście Państwo zachęcili swoje dzieci do udziału w tych zajęciach, szczególnie te, które z różnych powodów stronią od wysiłku fizycznegoi pozostają na bakier z zajęciami wychowania fizycznego.

           Z radością informuję ponadto, że w 2022 r. będzie kontynuowany program „Poznaj Polskę”. Szkoły organizujące wycieczki w atrakcyjne miejsca naszego kraju otrzymają dofinasowanie w kwocie 5 tys. (wycieczka jednodniowa), 10 tys. (wycieczka dwudniowa) i 15 tys. (wycieczka trzydniowa). W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na realizację programu 100 mln zł, w ubiegłym roku było to 35 mln zł. Wnioski o dofinasowanie  będzie można składać od 1 marca, każde województwo otrzyma środki finansowe w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów. Zachęcam do korzystania z programu i organizowania wyjazdów zwłaszcza w miejsca, gdzie szczególnie mocno bije serce Polski i które młody Polak powinien koniecznie odwiedzić.

          Żyjemy w szumie informacyjnym,  tym bardziej więc warto sięgać do wiarygodnych źródeł informacji. Rekomenduję Państwu strony internetowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (www.mein.gov.pl) oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (www.kuratorium.wroclaw.pl). Zawierają one użyteczne, aktualne i szczegółowe informacje. Zapraszam do ich częstego odwiedzania.

          Szkoła jest, owszem, ważną instytucją, ale przede wszystkim jest wspólnotą. Tę wyjątkową wspólnotę tworzą uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także wszyscy przyjaciele szkoły, którzy się z nią identyfikują i udzielają jej wsparcia. Aby wspólnota rozwijała się i kwitła potrzebni są wszyscy jej uczestnicy. Gorąco proszę o interesowanie się sprawami szkoły i angażowanie w jej działalność. O regularne komunikowanie się i częste bywanie w szkole przy różnych okazjach – nie tylko wywiadówek czy konsultacji. O zgłaszanie uwagi propozycji dyrektorom, wychowawcom, nauczycielom, a także Radzie Rodziców i Radzie Szkoły. Przez swoją obywatelską aktywność możecie Państwo zdziałać dużo dobrego.

                                                                                           Z życzeniami zdrowia i szacunkiem

                                                                                                          Roman Kowalczyk

              Dolnośląski Kurator Oświaty